23 Şubat 2015 Pazartesi

Yazılım Meraklılarına Yeni Alternatif Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği - Uluslararası Ortak Lisans Programı

Üniversite sınavları yaklaşıyor, sınavdan sonra akıllara gelen ilk soru ” Nereleri tercih etmeli?”. Bu soru öğrencileri ve ailelerini düşündürüyor. Bilişim teknolojilerine meraklı öğrencilere, Yazılım Her Yerde olarak erkenden ufak tefek önerilerde bulunmak istedik . Bilindiği üzere Yazılım Mühendisliği son yıllarda revaçta  olan bir meslek. Yüksek maaş ve iş olanağı bakımından dikkat çeken Yazılım Mühendisliği öğrencilerin yeni gözdesi. Teknoloji çağının olmazsa olmazı “yazılım” her alanda kendini gösteriyor. Yazılıma ihtiyacın artması, yeni bölümlerin ve üniversite programların açılmasını beraberinde getirdi.
Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde açılan Yazılım Mühendisliği –UOLP ( Uluslararası Ortak Lisans Programı ) bu programlardan biri. 2012 Yılında Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü , Amerika Birleşik Devletleri Texas Eyaletinde yer alan Sam Houston Eyalet Üniversitesi ile 2+2 diye adlandırılan uluslararası ortak lisans programına başlamıştılmıştır.
  Bu programdan yararlanmamızı sağladığı için ve emeklerinden dolayı bölümün kurucusu Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr Asaf Varol  hocamıza teşekkür ederiz.

UOLP'nin öğrencilere getirisi neler mi ?

Çift Diploma sahibi olabilecekler ;  ilk iki yıl Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği-(UOLP) Bölümünde son iki yıl da Amerika Birleşik Devletleri Texas Eyaletindeki Sam Houston State Üniversitesinde öğrenim görecek ve mezun olduklarında her iki üniversitenin diplomasına birden sahip olacaklardır. Böylece diplomaların uluslararası tanınırlığının da arttırmış olmaktadır.
Öğrenciler istedikleri takdirde, Sam Houston State Üniversitesî’nde Adli Bilişim alanına yönlenip Adli Bilişim Mühendisi Diploması da alabileceklerdir.
Yazılım Mühendisliği-(UOLP)  Bölümünün eğitim dili İngilizcedir. Yabancı dil garantisi veren bölüm mezunlara birçok iş kapısı açacaktır.
Yazılım Mühendisliği Bölümünü tercih edecek öğrencilerin lisans programını tamamladıktan sonra her iki üniversitenin diplomasına birden sahip olacaklar ve isterlerse Sam Houston State veya Amerika Birleşik Devletlerindeki herhangi bir üniversitede lisansüstü eğitimine de devam edebileceklerdir.

İsterseniz UOLP hakkında daha fazla bilgi edinelim ?

Çift diplomaya yönelik Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP), Türkiye’deki Fırat Üniversitesi ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sam Houston State Üniversitesi tarafından ortak olarak yürütülen lisans programıdır. Bu programı başarıyla tamamlayan bir öğrenci, her iki kurum tarafından verilecek iki ayrı diploma almaya hak kazanır.
Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü (FÜTFYMB) ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sam Houston State Üniversitesi (SHSÜ) tarafından yürütülen çift diplomaya yönelik Uluslararası Ortak Lisans Programı 4(Dört) yıl sürelidir. Yazılım Mühendisliği Bölümü için Birinci ve İkinci Sınıf Eğitimi FÜTFYMB’nde, Üçüncü ve Dördüncü Sınıf Eğitimi ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki SHSÜ’nde yapılacaktır.

Peki okul harçları nasıl ?

Programın Türkiye’deki bir yıllık İngilizce Hazırlık Eğitim-Öğretim Ücreti ve çift diplomaya yönelik 4(Dört) yıllık Uluslararası Ortak Lisans Programı maliyetlerinin çok düşük olması, programı cazip kılan çok önemli bir unsurdur. Sam Houston State Üniversitesi’nde öğrencilerin ödeyecekleri ücretler, Eyalet dışı öğrencilerinin ödediği ücretler göz önüne alındığında bunun yaklaşık üçte biri kadar olacaktır.
İngilizce olarak başlatılan bu programda hazırlık dâhil olmak üzere öğrenciler 3 yıl Fırat Üniversitesinde eğitim görmektedirler, 3. ve 4. Sınıflarını ise Amerika’da tamamlayacaklardır. Okul harçları açısından ele alındığında, 2013-2014 akademik yılı itibariyle Fırat Üniversitesinde ilk 3 yıl için öğrenciler her yıl 4000 TL harç ödemektedirler. Amerika’da geçirecekleri 2 yıl için de her yıl için 7000 dolar olmak üzere toplam 14000 dolar ödeyeceklerdir. Harçlar açısından ele alındığında Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği İngilizce Bölümünü tercih edecek öğrencilerin ödeyecekleri toplan harçlar, diğer vakıf üniversitelerin öğrencilerden talep ettikleri harçlar ile kıyaslandığında, beşte bir fiyatına mal olduğu görülecektir. Başarılı olan öğrencilerimize Sam Houston Eyalet Üniversitesinde lisansüstü eğitim imkânları sunulacak ve burs verilecektir

Daha öncede bahsettiğimiz gibi çift diploma programlarında dersler İngilizce olarak verilecektir. Fırat Üniversitesinin İngilizce hazırlık programını başarıyla tamamlamak ya da bu programdan muaf olmak için, öğrencilerin Fırat Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı’nı geçmeleri veya uluslararası TOEFL sınavından, son iki yıl içerisinde, üniversitece istenen düzeyde başarı göstermiş olmaları gerekmektedir. Yurtdışında eğitime gidebilmek için, öğrenciler TOEFL sınavından en az 80 puan almak zorundadır. Öğrencilere TOEFL başarı koşulunu sağlamaları için en fazla iki yıl süre verilir. Öğrenciler iki yıl içerisinde TOEFL başarı koşulunu sağlayamazsa YGS-LGS puanına ve tercihlerine göre ÖSYM tarafından Türkiye’de öğretim dili Türkçe olan ve varsa aynı adı taşıyan, yoksa eşdeğer bir Yükseköğretim programına yerleştirilebilirler.

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği – UOLP hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…


 BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. Dr. Asaf VAROL,
Amerika Birleşik Devletleri Texas Eyaletinde yer alan Sam Houston State Üniversitesinde 2013-2014 Güz döneminde Introduction to Digital Forensics and Information Assurance dersini vermiştir.

Elif Hilal Taş
Yazılım Mühendisliği-UOLP Öğrencisi

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More