14 Haziran 2014 Cumartesi

Teknoloji Fakülteleri

Çağımızın ihtiyaçları, ülkemizdeki Mesleki ve Teknik Eğitimin güçlendirilmesi ve sanayinin geliştirilmesi amacıyla uluslararası eğitim modelleri dikkate alınarak 13.11.2009 tarihinde kurulan yeni bir mühendislik fakültesidir.
Henüz yeni kurulmasına rağmen şimdiden uyguladığı model ile ülkemiz Mühendislik Eğitimine yeni bir boyut ve dinamizm katmaya başlamıştır.
Beceri ve uygulama niteliği yüksek mühendis yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Mezun olanların isteğine bakılarak mesleki teknik ortaöğretime öğretmen(formasyon eğitimi almak kaydıyla) olma imkanını da verir.
Mühendislik Fakültelerinden temelde 3 farklı özelliği ile ayrılarak yapılandırılan yeni bir mühendislik fakültesidir. Teknoloji Fakültesi öğrencileri, mühendislik unvanı almaya hak kazanarak mezun olmaktadırlar.
Bu özellikler;
1. Teknoloji Fakültelerinde branş (spesifik) mühendislik dalı seviyesinde eğitim verilmesidir. Bunun sonucu olarak, sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanında uzmanlaşmış mühendis ihtiyacı karşılanabilecektir. Bu amaçla çeşitli üniversitelerimizde; Yazılım Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği,Enerji Sistemleri Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Metalürji Malzeme Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği,İnşaat Mühendisliği gibi ayrı bölümler olarak açılmıştır.
2. Öğrencilere uygulama yönü güçlü mühendisler yetiştirebilmek amacıyla, yaz stajı uygulamasına ek olarak bir yarıyıl (7. veya 8. yarıyılda) sektöründe lider, örnek, yönlendirici, ArGe ve eğitim altyapılarını oluşturmuş işletmelerde "İşyeri Eğitimi" adı altında müfredatı planlanmış bir program ile uygulamalı bir eğitim verilmektedir. Öğrenciler, 8 yarıyıllık eğitimlerinin 7 yarıyılını üniversitede 1 yarıyılını ise işyerinde uygulamalı eğitim alarak tamamlayacaklardır. İşyeri Eğitimi, öğrencilerin mezun olmadan sektörü,yapacakları işleri ve iş ortamlarını tanımalarını sağlayacak ayrıca, uzmanlaşacakları alanlara karar vermelerinde yardımcı olacaktır. Bununla birlikte öğrenciler İşyeri Eğitimi aldıkları işletmelerde işe başlama imkânı da bulabileceklerdir.
3. Her bölümde MTOK (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlan) mezunlarından Teknoloji Fakültesini tercih etmek isteyen adaylar için özel kontenjan ayrılmaktadır.Bu öğrenciler mühendislik eğitimine hazırlık amacıyla 2 yarıyıllık temel fen derslerini içeren bilimsel hazırlık eğitimi verilecektir. Böylece mesleki ve teknik ortaöğretimin altyapısına da önemli ölçüde destek verilmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More