2 Eylül 2014 Salı

Türkiye Bilişim Vadisi

 Uzun zamandır beklenilen proje için çalışmalara olabildiğince hız verildi. Ülkemiz, bilişim alanında bariz şekilde dışarıya bağımlı ve yerli beyinlerini,kaynaklarını bu sektörde ön sıralarda yerini alan global şirketlere harcamak mecburiyetinde kalıyordu.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilişim Vadisi'nin Türkiye'nin teknoloji geleceğini inşa edecek 2023 vizyon projelerinden biri olduğunu belirttiğinde, benim ve benim gibi geleceğine bu alanda yön vermiş kişilerin eminim ilk verdiği tepki "Sonunda!" gibi bir ünlem olmuştur. Haklı yere duyduğumuz bu büyük ihtiyacın nihayet çözüm bulacağı bizleri mutlaka sevindirmiş, bilişime olan ilgi ve hevesimizi bir kat daha arttırmıştır.
   
    Sayın Fikri IŞIK'ın "3 milyon metrekare üzerine kurulacak, 420 futbol sahası büyüklüğündeki Türkiye'nin ilk Bilişim Vadisi'nin, 150 bin Ar-Ge personeline istihdam yaratmasını hedefliyoruz"  sözleri, projenin hayata geçirilmiş halinin ne derece ciddi ve kapsamlı olduğunun ve belki Ortadoğu'nun, Karedeniz ülkelerinin, Yakın Doğu hatta Balkanların 'BİLİŞİM VADİSİ' olabileceğinin de sinyallerini veriyor aslında. Böyle bir Bilişim Merkezi'nin ülkemiz sınırları içerisinde olduğunu düşünmek bile bizleri epey heyecanlandırıyor. Bu proje sayesinde yerli 'Google' lar, 'Intel' ler,İşletim Sistemleri, belki o süreye kadar doğacak Akıllı Telefon markalarımız...  bir merkezde toplanacak ve Avrupa ülkeleri bile adım adım ilerlerken ülkemiz bu alanda koşmaya başlayacaktır.

    Bakan Işık,  yaptığı açıklamada, Bilişim Vadisi'nin kentsel tasarımı ile 1. etap mimari, mühendislik, peyzaj ve altyapı projelerinin, hizmet alımı ihalesiyle gerçekleştirilmesi için anlaşma sağlandığını söyledi.
   
    Projenin 4 etaba ayrıldığını belirten Bakan IŞIK , "Birinci etap, 1A ve 1B olarak ikiye ayrıldı. 1A bölgesinde, 70 bin metrekare alanın inşaatı için ihale aşamasına gelindi. Eylül ayı sonunda altyapı ve üstyapı projelerinin ihalesini, 2015 yılı sonunda da inşaatını tamamlamayı planlıyoruz. 1A denilen bölge içinde, 15 bin metrekarelik idari bina ve çok amaçlı Ar-Ge ofisleri bulunacak. Bilişim Vadisi içinde yaşayacakların bütün ihtiyaçlarına cevap verecek okul, kreş, hastane, ibadethane, konaklama, banka, spor merkezleri, kültürel tesisler gibi sosyal donatı alanları da olacak. Burası Ar-Ge çalışanları için aynı zamanda bir yaşam kompleksi olacak." diyor.
   
   Bilişim Vadisi'nin sıradan bir teknoloji geliştirme bölgesi olmadığına işaret eden Işık, bu projenin Türkiye'nin teknoloji geleceğini inşa edecek 2023 vizyon projelerinden biri olduğunu vurguladı.
   
   Bilişim Vadisi ile Türkiye'yi, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe dünyanın önde gelen cazibe merkezlerinden biri haline getirmeyi planladıklarını ifade eden Işık, geleceğin teknoloji markalarının temellerinin de bu vadide atılmasını temenni ettiğini dile getirdi.

   Işık, Bilişim Vadisi'nde birinci etap sona erdiğinde 12 bin Ar-Ge personeline istihdam sağlanacağına dikkati çekerek, 3 milyon metrekare üzerine kurulacak, 420 futbol sahası büyüklüğündeki proje tamamlandığında ise bu sayının 150 bine çıkmasının hedeflendiğini kaydetti.

   Bilişim Vadisi'nin kurulmasıyla ilgili ilk çalışmalara 2010 yılında başlanmış ve 2012 yılında Gebze'de kurulması kararı verilmişti.

   Bu arada, Bilişim Vadisi'nde yer almaları konusunda yerli ve yabancı büyük firmalarla toplantılar yapılıyor. Vadide, büyük markalara kampüs tarzında yerler tahsis edilecek ve bu firmalar kendi inşaatlarını yapacaklar. Proje içinde büyük firmaların hem Ar-Ge hem de üretim yapması da yine Türkiye'de bir ilk olacak. Firmalar ancak Ar-Ge yaptıkları sürece kira sözleşmelerini yenileyebilecek. Bilişim Vadisi'nde yer alacak yabancı firmalar Türkiye'deki insan kaynağından yararlanacak. Gelecek haftadan itibaren üniversitelerle görüşülerek, hangi bölümde, bilişim Ar-Ge'sinde çalışabilecek ne kadar yüksek lisanslı ve doktoralı bilim insanı olduğu tespit edilecek.

                                        "Yüzde 100 gelir vergisi indirimi uygulanacak"

    Eski bakan Ergün ise Bilişim Vadisi'nden de ABD'deki gibi önemli yazılım firmalarının çıkacağından emin olduğunu kaydetti. Silikon Vadisi'nin o bölgede doğal olarak gelişmiş faaliyetler neticesinde ortaya çıkmış bir yapı olduğunu, bu açıdan bakıldığında, Türkiye'de Bilişim Vadisi Projesi ile çok daha farklı bir metodu denemiş olacaklarını dile getiren Ergün, şöyle konuştu:

"Biz önce her yönüyle firmalarımıza mekan hazırlayacağız, uygun destek ve teşviklerle de küresel yazılım firmalarını bu bölgeye çekeceğiz. Aynı zamanda kendi firmalarımızın özellikle genç girişimcilerimizin burada yer almalarına, zaman içinde küresel aktörlere dönüşmelerine uygun bir zemin hazırlayacağız. Bilişim Vadisi'ni bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak, bir ihtisas teknoparkı olarak kurgulayacağız. Burada faaliyet gösterecek olan firmalara gerekirse çok ucuz kiralarla, belki de ücretsiz yer tahsisi yapacağız."
 
    Bakan Ergün, Bilişim Vadisi’ndeki firmaların,  2023 yılına kadar yaptıkları Ar-Ge ve teknoloji geliştirme çalışmaları nedeniyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Bu bölgede çalışan bütün personel için, Ar-Ge personeli ve bu Ar-Ge personelin yüzde 10'u kadar destek personeli için yüzde 100 gelir vergisi indirimi uygulanacaktır. Burada çalışan personelin sigorta primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanacaktır. Firmaların tamamı damga vergisinden muaf olacaktır. Yine firmaların tamamı 12 yıl boyunca yüzde 100 KDV muafiyetine tabi olacaktır. Firmalardan kullanacakları su ve kanalizasyon sistemlerinden atık su vergisi alınmayacaktır. Ayrıca buradaki firmalar, özellikle yazılım firmaları, içeriye ve dışarıya yapmış oldukları satışlardan, münhasıran yazılımla ilgili satışlardan ve yapacakları ihracattan da vergi ödemeyeceklerdir. Bütün bunlar hiç şüphesiz son derece önemli, son derece değerli destekler olacaktır. Bu desteklerden çok sayıda yerli ve yabancı firmanın yararlanacağını, dünyada bir cazibe merkezine dönüşecek bir bilişim bölgesi oluşacağını düşünüyorum."

                         "2014'te teknoparkın faaliyete geçebileceğini tahmin ediyoruz"
     
   Ergün, şu an Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün boşalttığı kimya ve çevre mühendislikleri bölümlerinde tadilat yapıldığını anlatarak, "Burayı 'Kuluçka Merkezi' şeklinde hizmete sunarak, 2014'te teknoparkın faaliyete geçebileceğini tahmin ediyoruz. 2014 yılında yönetici şirket, altyapı çalışmaları için ödenek talebinde de bulunacak. Biz bu bölgeyi çok aceleye getirmeden, idari binalardan sosyal tesislere, çevre düzenlemesine kadar her ayrıntısı çok iyi düşünülmüş bir surette hazırlamayı düşünüyoruz. Bilişim Vadisi’nin hem fiziki imkanlarıyla hem de firmalara sağlanan desteklerle çok önemli bir cazibe merkezi olacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

   Bilişim Vadisi’nin sadece Türkiye için değil dünya için de önemli bir yazılım merkezi haline geleceğini anlatan Ergün, buranın çok sayıda yazılım firmasına ev sahipliği yapacağını ve Türkiye'nin 2023 hedeflerine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

    Eski bakan Ergün, 2023 hedeflerinden birinin de küresel çapta tanınan 10 marka oluşturmak olduğuna vurgu yaparak, "İşte bu 10 markanın birkaç tanesinin Bilişim Vadisi’nden çıkacağına inanıyorum. Sivil toplumla ve reel sektörle birlikte, her açıdan mükemmel bir Bilişim Vadisi inşa edeceğimizi düşünüyorum" dedi.

    Bilişim Vadisi'nin logosu ve internet sitesi uzman ekipler tarafından hazırlandı. Yarından itibaren "bilisimvadisi.co" web adresinden, vadiye ilişkin gelişmeler takip edilebilecek. Site içinde; görsel ögeler, ofis imkanları, iş fırsatları ve vadide yer alacak teknoloji devlerine dair bilgilere yer verilecek. Bilişim Vadisi'ne; Facebook "Bilişim Vadisi" , Twitter "@Bilisim_Vadisi", You Tube "Bilişim Vadisi" ve Vimeo "vimeo.com/bilisimvadisi" adıyla sosyal medya hesaplarından da ulaşılabilecek, buralardan vadiye ilişkin duyurular yapılacak. Bizler de 'Yazılım Her Yerde' olarak bu duyuruları yakından takip edip, sizlere aktaracağız.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More