16 Temmuz 2014 Çarşamba

Yazılım Mühendisliği ve Üniversitelerimizdeki ilgili Bölümler

Günümüzde popüler mesleklerin en başında gösterilen Yazılım Mühendisliği birçok genç arkadaşımızın ilgisini çekiyor. Özellikle Bilgisayar Bilimlerine meraklı kişiler Yazılım Mühendisliğine yöneliyor. Bu umutlandıran bir durum..  

YAZILIM NEDİR?
Yazılım (software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır.
Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir. Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı kodlar bütünüdür.

YAZILIM MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?
Çağımız teknoloji çağı. Her işimizi bilgisayarlarla, akıllı cihazlarla hallediyoruz. Durum böyle olunca, ihtiyaca bağlı olarak yeni yeni meslek dalları oluşuyor. Bu mesleklerden biri de yazılım mühendisliği.
Yazılım mühendisi genel olarak hazırlanacak yazılımla ilgili müşteri ilişkilerini kurar. Müşteriden gelen talebe göre analiz,optimizasyon ve tasarım yapar. Gerektiğinde program yazar ve test eder. Yazılım sorunsuz şekilde yapıldıktan sonra, yönergesini hazırlayarak kullanıcıların eğitilmesini sağlar

YAZILIM MÜHENDİSİ KİMDİR?
Bilgisayar sistemlerinin yazılım tasarımlarını hazırlayan ve bunları sisteme entegre edip, uygulamalarını yapan kişidir.
.
BU ÖZELLİKLERE SAHİPSEN SEN DE YAZILIM MÜHENDİSİ OLABİLİRSİN
Fen ve matematik dallarına ilgi duyan, teknolojiye ilgisi olan ve yakından takip eden, tasarım yeteneği olan, yaratıcılığını her alanda kullanabilen biriyseniz yazılım mühendisliği tam bize göre...
.
YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ
Üniversitelerin dört yıllık Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerine bağlı "Yazılım Mühendisliği" bölümlerinde yazılım mühendisliği eğitimi verilmekte.

İŞ OLANAKLARI NELER?
Bu bölümü bitirdikten sonra bankalarda, ilaç sanayinde, holdinglerde,telekomünikasyon sektörü gibi bir çok alanda istihdam edilme durumu mevcut. Bu bölümü başarıyla bitiren kişiler, sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı olarak hemen her kurum ve kuruluşun çeşitli bölümlerinde geniş bir iş yelpazesine sahip olacakları gibi; bilgisayar yazılımı üreten şirketlerin bilgi işlem merkezlerinde yönetim, veri yönetimi, bilgisayar destekli endüstriyel tasarım ve gerçekleştirilmesinde uygulama mühendisi olarak görev alabileceklerdir. Kısacası Yazılım Her Yerde :) Özel sektörde olduğu kadar, kamuda da yazılım mühendisine ihtiyaç her geçen yıl artıyor... 

NE KADAR KAZANIRLAR?
Yazılım mühendisliği popüler olduğu kadar da ücret açısından oldukça tatmin edici bir meslek. Yeni mezunlar 1.300 TL ile 3.500 TL arası alırken tecrübeye göre maaşlar 5.000 TL'den 17.000 TL'ye kadar çıkabiliyor. Yurdışındaki büyük teknoloji şirketlerinde ise 250.000 $'a kadar çıkabiliyor. Bundan sonrasında ise şirket, hisse verme yöntemine gidiyor.0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More