18 Temmuz 2014 Cuma

IFF (Friend or Foe System)-Dost Düşman Tanıma Sistemi

Savaş alanında bulunan platformların, sorgulama ve cevaplama yöntemiyle hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesini sağlayan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF), askeri harekat açısından hayati öneme sahiptir. Aselsan tarafından başarıyla tamamlanarak F-16 savaş uçaklarına monte edilmiştir.Geliştirme döneminde peş peşe 3 mühendisinde intihar ettiği(?) bir projedir.
Dost düşman tanıma tanıtma sistemi olarak bilinen ''Milli IFF (Identification Friend and Foe) Mod 5/S'', ASELSAN tarafından tamamen yerli olarak üretildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Sistem, F-4 uçakları ile hava savunma radarlarına entegre adilerek test edildi ve uzmanlardan tam not aldı. Türk ordusuna ait tüm unsurların birbirini tanımasını sağlayacak sistem 7 yılda geliştirildi. Bu sisteme dünyada sadece 7 ülkenin sahip olduğu biliniyor.
Bu milli yazılımda artık İsrail dost olarak tanınmıyor. Daha önce ABD´den gelen ve yazılımı değiştirilemeyen sistemde İsrail dost ülke olarak tanınmakta ve olası herhangi bir çatışma durumunda uçakların İsrail uçaklarına ateş etmesine teknik olarak izin verilmemekteydi. ABD´nin İsrail´e verdiği aynı sistemde ise açık kod kullanıldığı için İsrail istediği değişiklikleri yaparak dost/düşman tanımlarını değiştirebilmekteydi. 3 mühendisin şüpheli ölümünde ´casusluk çetesi´ ve ´Ergenekon´ bağlantısını gösteren bulgular ele geçirilmişti.

Rakiplerinden üstün özelliklere sahip olan Milli IFF´nin en önemli özelliği zaman bilgisinin kullanılması. Kripto birimi, zaman bilgisini kullanarak üretilen kripto verilerini belli aralıklarla değiştiriyor. Düşman unsur mevcut kriptoyu çözene kadar, uçak, gemi, denizaltılardaki kriptoların tamamı yenilenmiş oluyor.
ASELSAN, NATO'daki gelişmelere parelel olarak, STANAG 4193 uyumlu Mod 5/S yetenekli IFF sistemini ürün ailesine kazandırmıştır.

IFF Cevaplayıcı Cihazı ile hava platformlarına ilişkin kimlik, irtifa gibi bilgilerin, değişik platformlarda yer alan IFF Sorgulayıcı cihazlarına iletilmesi sağlanmaktadır.
Görüldüğü üzere yazılımlar sistemler için kritik bir öneme sahip. Güçlü bir ülke olmak istiyorsak yazılıma gereken önemi vermemiz gerekiyor.Genel Özellikler
AN/APX-123 Cevaplayıcı Cihazı STANAG 4193 uyumlu olup, Mod 1, 2, 3/A, C, 4, 5 (Seviye 1 ve Seviye 2) ve Mod S sorgularına yanıt iletme kabiliyetine sahiptir.
Uzak Komuta Birimi, AN/APX-123 Cevaplayıcı Cihazı fonksiyonlarının uzaktan kontrol edilebilmesini sağlamaktadır.
IFF Common Transponder equipment meets the current military and civil air traffic control requirements.
AN/APX-117 IFF Transponder equipment supports communication in Mode 1, 2, 3/A, C and Mod S modes.
AN/APX-118 IFF Transponder equipment supports communication in Mode 1, 2, 3/A, C, Mode 4 with embedded crypto and Mod S modes.

AN/APX-123 IFF Transponder equipment supports communication in Mode 1, 2, 3/A, C, S, 4 and Mode 5 modes, with an embedded Mode 4/5 crypto.

General Features
AN/APX-117
Supports external NATO Mode 4 crypto
Upgradeable to NATO Mode 4 and Mode 5 with embedded crypto
Supports Mode S Level 3 and EHS/ELS capabilities
Interface with TCAS II system
DoD AIMS 97-1000 compatible
Remote control over MIL-STD 1553 Bus or optional Remote Control Unit

AN/APX-118
Embedded NATO Mode 4 crypto
Upgradeable to NATO Mode 5 with embedded crypto
Supports Mode S Level 3 and EHS/ELS capabilities
Interface with TCAS II system
Remote control over MIL-STD 1553 Bus or optional Remote Control Unit

AN/APX-123
Embedded NATO Mode 4 and Mode 5 (Level 1 and 2) crypto
Supports Mode S Level 3 and EHS/ELS capabilities
Interface with TCAS II system
DoD AIMS 03-1000A compatible
Remote control over MIL-STD 1553 Bus or optional Remote Control Unit

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More