25 Mayıs 2014 Pazar

Dünya'daki En Pahalı Oyun Motorları

Oyun motoru, kişilerin veya şirketlerin oyun yapmak amacıyla kullandığı programlara verilen isimdir. Bu program, esasında kütüphanelerden oluşmuş bir yapıdır. Bu kütüphanelerin içinde bilgisayar programlama dilleri ile tanımlanmış fonksiyonlar, sınıflar vb. veriler bulunmaktadır. Kişi oyun motorunu kullandığında, başkası tarafından önceden tanımlanmış olan bu verileri kullanarak oyununu yapar. Bu oyun motoru denilen yapının kişiye sağladığı fayda; kişiyi önceden başkası tarafından kodlanarak tanımlanmış olan bu verileri tekrardan kodlama zahmetinden kurtarması ve bunun sonucunda daha az kod ve bunun getirdiği daha az karmaşıklık ve aynı zamanda, zamandan tasarruf etmesini sağlar.

Bu yazımızda dünyada fiyatı en yüksek olan oyun motorları hakkında bilgilendirme yapacağız.

-Unreal Engine 4 - ~750.000 $
Unreal Engine 4 şuanki sürümüdür. Epic Games tarafından geliştirilen ve ilk olarak 1998 yılında yayınlanan Unreal isimli birinci şahıs nişancı oyununda kullanılan oyun motoru. Esas olarak birinci şahıs nişancı oyunları için geliştirilmesine karşın, sonraları çeşitli türlerdeki oyunlarda kullanıldı. C++ ile yazılmış kodu sayesinde yüksek derecede taşınabilirliğe sahiptir ve günümüzde birçok oyun geliştirici tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir.
 Microsoft Windows, Xbox One, Windows RT için DirectX; OS X, Linux, PlayStation 4, iOS, Android için OpenGL ve internet tarayıcılar için JavaScript/WebGL kullanır.

-Cry Engine 3 ~500.000 $
Crytek'in 14 Ekim 2009 tarihinde satışa sunduğu bir oyun motoru (oyun geliştirme yazılımı)'dır.
Crytek, 11 Mart 2009'da 25 Mart'dan 27 Mart'a kadar devam eden 2009 Game Developers Conference'da CryEngine 3'ü tanıtabileceğini duyurmuştur. Yeni motor, Microsoft Windows,
PlayStation 3 ve Xbox 360'ta kullanılması için geliştirilmektedir

-RenderWave ~250.000 $
Criterion Software tarafından geliştirilmiş oyun motorudur. Bu motorun kullanıldığı o
yunlardan bir kaç tanesine örnek verecek olursak. Black, Battlefight 2, GTA serisi,max payne 2,cold fear...

-Source Engine SDK ~200.000$
Source motoru, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir 3B, oyun motorudur. Bu motor, Microsoft Windows (32-bit ve 64-bit), Xbox, Xbox 360, ve PlayStation 3 tarafından desteklenir.
Ekim 2004'te Counter-Strike: Source ile ilk defa yayınlanmış ve kısa bir süre sonra
Half-Life 2 ile piyasaya çıkmıştır. Bu motoru kullanan diğer oyunlardan bazıları; Team Fortress 2, Portal, Left 4 Dead, Dark Messiah of Might and Magic, Mabinogi Heroes, Vampire: The Masquerade - Bloodlines, Garry's Mod,Portal 2 ve Dota 2' dir.
Valve Source'u oyuncularında map ve karakter yaratması için Source SDK,Source SDK Base programlarını kullanıcıya sunmuştur. ve bunun haricinde source mod anlamıyla mevcut oyun kurallarını değiştiren modifikasyon uygulamalarıda vardır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More