28 Mayıs 2014 Çarşamba

Akıllı Otomobil Teknolojisi

Teknolojinin hızla gelişmesiyle artık otomobillerde bu yeniliğe ve ilerlemeye ayak uyduruyor. Yeni nesil otomobillerde teknik-tasarım özelliklerinin yanı sıra güvenlik donanımları ile akıllı uyarı sistemleri de öne çıkıyor. Günümüzdeki otomobillerin en önemli parçalarından biri elektronik kontrol üniteleri ve otomobilin bütün parçalarının fonksiyonlarını yerine getirmelerini sağlayan yazılımlar. Bu yazımızda çeşitli teknoloji firmalarının akıllı otomobil ile ilgili gelişmelerini sizlere aktaracağız.

Otomobil markası olan Toyota, teknolojisiyle daha güvenli, konforlu, çevreci, enerji tasarrufu odaklı, sosyal ağlarla iletişim kuran evler, otomobiller ve toplumdan oluşan yeni bir yaşam stili  sunuyor. Toyota nisan 2011’de 12 milyon dolara Microsoftla anlaşma yaptı. Amaç, Windows Azure platformundaki telematik uygulamaların geliştirilmesini ve otomobillere yerleştirilmesini planlıyor.  Toyota’nın hedefi 2015 yılına kadar, dünya genelinde bulunan Toyota müşterilerine uygun maliyetli ve gelişmiş telematik hizmetleri sağlayan sistemin kurulması. Toyota, multimedya sistem araştırmaları ile ilgili bilişim devi Intel’le, akıllı telefonlar gibi iletişimin sürekliliğini geliştirecek teknolojileri araştıracak. Duyu ve duyarlık anlamına gelen ‘Kansei’ kelimesinden yola çıkarak Toyota Avrupa ve Kopenhag Tasarım Enstitüsü (Copenhangen Institute of Interaction Design), yakın gelecekte yolculukları daha da keyifli bir hale getirmek, oyun, keşif ve öğrenme duygusunu tatmin etmek amacıyla araç pencerelerini ara yüz olarak kullanacak yeni bir interaktif konsept geliştirdi. ‘Dünyaya Açılan Pencere’ adı verilen konsept, yolcuların araç penceresini interaktif bir şekilde kullanmasına olanak tanıyor. İnteraktif ara yüze dönüşen pencere ile yolculuk sırasında dış dünyadaki mekanlar ve nesneler hakkında bilgi alınabiliyor, objeler yakınlaştırılabiliyor, resim çizilebiliyor, fotoğraf çekilebiliyor, mesafeler hesaplanabiliyor ve bir dilden diğerine tercüme yapılabiliyor. Konseptte otomobilin panoramik tavanı da, gerçek gökyüzünü arka plana yerleştiriyor ve sanal olarak takım yıldızlarını gösteriyor, bunlar hakkında bilgi veriyor.
Hannover Üniversitesi Komünikasyon Teknolojisi Enstitüsü’nden Henrik Schumacher geleceğin otomobillerinde yer alacak özellikleri şöyle anlatıyor: “Örneğin ‘car to car’ adlı otomobiller arasında doğrudan iletişim kurulmasına olanak sağlayacak bir sistem düşünüyoruz. Üzerinde çalıştığımız bir diğer sistem ise otomobille altyapı arasında iletişim. Yani yol ağının kritik bölgelerine, örneğin kavşaklara yerleştirilecek altyapı unsurları ile mevcut trafik ve yol durumu konusunda bilgi aktarılacak. Bu unsurlar kısmen, diğer araçlardan da mevcut yol durumuyla ilgili veriler toplayabilecek.”Microsoft, bilgisayar yazılımları endüstrisindeki liderliğini otomobil yazılımları endüstrisinde de sürdürmeyi başarıyor. Halihazırda Ford, Fiat, Kia ve Nissan gibi markaların otomobilleri için yazılımlar hazırlayan Microsoft; yeni bir yazılım daha geliştirdi: Windows Embedded Automotive 7. Microsoft geliştirdiği bu yeni yazılımla yepyeni ve etkileyici özellikler sunmayı başarmış. Bunlardan en önemlileri Silverlight ve TellMe. Silverlight 2 ve 3 boyutlu grafik geliştirmelerini içerirken, Tellme ise bir metni konuşmaya, konuşmayı ise metne çevirebiliyor.
Ayrıca Microsoft, günümüzün popüler elektrikli arabası Nissan LEAF'in dokunmatik bilgi ekranının da bu sistem tarafından işletildiğini bildirdi. LEAF sürücüleri bu ekran sayesinde navigasyon ve klima sistemini kontrol etmelerinin yanı sıra yine bu ekrandan en yakın elektrik şarj istasyonunu, otomobilin batarya-tüketim durumu bilgilerini de takip edebilecekler.

Apple'ın otomobillerde kullanacağı işletim sistemini 3 farklı otomobil firmasında
kullanacak(Ferrari,Mercedes,Volvo). İşletim sisteminin aktifleşmesinin ardından Apple‘ın hamle yaparak elektrikli otomobil üretcisi Tesla‘yı satın alabileceği konuşuluyor.
Apple bu yazılımda bir ilki gerçekleştiriyor ve kendi yazılımını başka bir üründe kullandırmaya olanak sağlıyor. iOS in the Car‘ın akıllı otomobil teknolojisine büyük katkı sağlayacağa benziyor.
Ayrıca Steve Job'un iCar isimli araba fikrinin olduğuda söylentiler arasındaymış.

Ford C-Max ve Grand C-Max: Yokuşta frenden ayak çekildiğinde tekerleklere fren uyguluyor. Park edilirken pedalları sürücüye bırakıp, direksiyonu yönetiyor. Sesli ve görüntülü manevra yapmaya yardımcı oluyor. 

Mazda3: Şerit değiştirirken akıllı uyarı ve destek sistemi sunuyor. Yan aynalar sürücüyü uyarıyor. Ani durmalarda dörtlü flaşörler otomatik yanıyor. 

Volkswagen Golf 7: Uyku algılama, otomotik park ve çift korna özelliği ile dikkat çekiyor. 

Hyundai i40: Park asistanı, şerit takip sistemi, elektrikli park freni bulunuyor. 

Nissan: Anahtar görevini, akıllı telefonların üstlenmesini sağlayacak. 

Mercedes E-Serisi otomobiller, radar ve kamera teknolojisi ile sürücünün kritik durumları hemen tespit etmesini sağlarken; öndeki araçla mesafe azaldığında sürücüyü uyarıyor, freni harekete geçiriyor. Otomatik fren sistemi ile çarpışmaları önlüyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More