10 Nisan 2014 Perşembe

Sosyal Taciz (Stalking) Nedir ? Korunma Yolları Nelerdir?

İlk olarak  “Stalking (Taciz Etme) nedir?” sorusundan başlayalım. Tam anlamıyla  stalker’lık “Birisi hakkındaki bilgiye şahsın isteği dışında ve ona hissettirmeden ulaşmak, daha sonra da ona takıntılı bir hale gelip şahsı rahatsız etmektir.” yani kısacası sapıklık yapmanın kibarcasıdır.
Günümüzde sosyal medya sayesinde bunu yapmak oldukça kolaylaştı. Zaten adından da anlaşılacağı gibi Sosyal Taciz, internet ve sosyal medya kaynakları kullanılarak yapılan bir eylemdir ve dünya üzerinde birçok kişinin canını yakmış durumdadır.


Araştırmalara göre:
·         Facebook hesaplarının %63′lük bir kısmı “herkese açık” olarak görüntülenebiliyor.
·         Biri Google’a adınızı ve yanına Facebook kelimesini koyarsa profilinizi bulması büyük bir ihtimal.
·         Gençlerin %55′i farkında olmadan yahut bilerek paylaşımlarını herkese açık yapıyor.
·         Gençlerin %29′u diğer insanları küçük düşürecek fotoğraf yada durum güncellemeleri yapıyor.
·         Gençlerin %29′u hiç tanımadıkları insanların arkadaşlık isteklerini onayladıkları için sosyal tacize uğramış durumda.
·         Gençlerin %24′ünün internet üzerinde kendilerinin izni olmadan paylaşılmış içerikleri bulunmakta.
·         Gençlerin 22%’si  durum güncellemeleri ile arkadaşlarına hava atma yoluna gidiyor.
·         Facebook kullanan gençlerin %83′ü eski sevgilisinin profilini düzenli olarak kontrol ediyor.
·         Facebook kullanan gençlerin %74′ü eski sevgilisinin yeni sevgilisini inceliyor.
·         Facebook kullanan geçnlerin %70′i eski sevgilisinin profilini bir arkadaşının hesabından inceliyor.
·         İngiltere’deki boşanmaların %20′si sosyal medya ve sosyal taciz olayları yüzünden gerçekleşiyor.


Hepimizin Başına Gelebilir!
Yukarıda da görüldğü gibi sosyal taciz  hayatımızda yer etmiş kriminal bir mesele olmuştur.. Bu nedenle büyük bir önem ve dikkat arz ediyor. Sosyal ağların istatistiklerine göre sosyal taciz sorunun en çok görüldüğü sosyal ağlar:
Facebook 16 %
Twitter 3%
YouTube 1.5%
Diğer bir açıdan düşünüldüğünde bir sosyal platform hakkımızda ne kadar bilgi barındırıyor ise bizim için o kadar tehlikeli. Çünkü bu yollarla “tacizci” olarak adlandırdığımız kişiler   ihtiyaçları olan bütün bilgilere bir kaç tık ile erişebiliyorlar.
Nasıl Yapılır ?

Sosyal Taciz yöntemi ile birini takip etmek için bilgisayar bilgisi ve biraz sabır yeterli. İnternet aracılığıyla bir kişinin Facebook durum güncellemelerini, attığı tweetleri, yaptığı check-in’leri, Instagram fotoğrafları, Pinterest pin’leri  gibi birçok şeyi takip edebiliriz.. Hemde karşıdakinin ruhu bile duymadan! Ayrıca bu şekilde elde edilen verilerle  internet üzerinden şahsı küçük düşürecek paylaşımlarda bulunarak şantaj yapılması muhtemel.

Mesela bir sosyal tacizci öğle yemeği için gittiği bir cafede sizinle karşılaşabilir. Ve siz eğer sosyal medya kullanıyorsanız ve de Foursquare’da check-in yaptıysanız artık sizin hakkınızda çoğu bilgiye sahiptir. Çünkü Foursquare ile bağlantılı olan hesaplarınıza erişmesi çok kolay. Facebook hesabınıza girip nerede çalıştığınızı/okuduğunuzu neler yaptığınızı öğrenebilir. Twitter hesabınızdan tweetlerinizi okuyarak nasıl biri olduğunuzu öğrenebilir. Bu nedenle sosyal medyayı biraz daha bilinçli ve tedbirli kullanmakta fayda var.


Mobil Tarafı

Günümüzde telefon numaralarına ulaşmak artık o kadar da zor birşey değil. Basit bir şekilde arkadaş çevreleri veya numara öğrenme servisleri kullanılarak kolayca istediğiniz kişinin numarasına ulaşabiliyorsunuz. Eğer sadece numara biliniyorsa CIA uygulamasıyla hattın kime ait olduğunu öğrenmekde mümkün. Numarayı telefonunuza kaydedip kişinin Whatsapp’dan profil fotoğrafını görüntüleyebilir küçük bir araştırmayla sosyal medyada da bulabilirsiniz.
Nasıl Korunabiliriz?
Korunmak için en önemlisi kullandığımız sosyal medya platformlarında gizlilik ayarlarını dikkatlice yapmalıyız.


Facebook’da herkesin size arkadaşlık isteği göndermesine / gönderilerinizi görmesine izin vermeyin.
Instagram, Vine, Twitter da hesabınızı “kilitli hesap” moduna alın.
Foursquare’da iletişim bilgilerinizi gizleyin.
E-mail hesabınızı ve telefonunuzu başkalarına verirken çok dikkatli olun.
Gerekli olmadıkça doğum tarihinizi, memleketinizi, tam adınızı vb. bilgilerinizi tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın.
Güvenilmeyen uygulama ve oyunları kullanmayın. 
Eviniz gibi sürekli gittiğiniz yerlerde yer bildirimi yapmayın.
Mobil cihazınızdaki senkronizasyon ayarlarına dikkat edin.
Gereksiz izinler isteyen uygulamaları telefonunuza kurmayın.Son olarak CIA gibi uygulamalarda telefon numaranızı kaldırmaları için istekte bulunabilir, kişisel hattınızı numara öğrenme servislerine ve gizli numaralara kapattırabilirsiniz. Gerektiği durumlarda ise savcılığa yada Bilişim Suçları Büro Amirliği’ne başvurabilirsiniz.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

3 yıldır bu konudan çekiyorm. 2 kere Savcılığa başvurdum savcılık hemen davayı boş bir şekilde kapattı. Adam işi biliyor kanıt bırakmadı, ben ne yapacağım? Ülkede bize değer veren yok.

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More