22 Mart 2014 Cumartesi

TEKNOLOJİ AVUÇ İÇİNDE

  Avuç içi okuma, avuç içi damar tanıma gibi uygulamalardan sonra şimdi sıra cep telefonu avuç içinde. Geleceğin teknolojisi üzerinde çalışan, Almanya ULM Üniversitesi’nde yapılan, AMP-D ismi verilen ve insan vücuduna monte edilecek bir projeksiyon makinesini tanımlayan proje, cep telefonları bildirim imlerinin avuç içimize ya da hologram şeklinde önümüze düşmesini sağlayacak.
Şimdilik bir sırt çantasıyla çalışan ve oldukça ağır olan projeksiyon teknolojisinin en yakın tarihte nano boyuta getirilmesi planlanıyor. ULM Üniversitesi AMP-D Proje Lideri Christian Winkler teknolojiden bahsetti:
“Yeni cihaz fikri aslında hayatımızda olan nesnelerin uygun kullanımı ile oluşturuldu. Avuç içimizin ekran olarak kullanılması ise hep aklımızda olan bir yüzeydi. Son üç yıldır üzerinde çalıştığımız ‘piko-projektörler’ ilk anından 3 kat daha iyi bir konuma getirildi. Şimdiden pil teknolojisinde çığır açıldı ve 4 yıl içinde boyunluk gibi giyilebilir veya cebe konulabilen bir boyutunu imal etmeyi planlıyoruz. Yakın gelecekte çok daha hafif modellerle karşınızda olacağız."
Teknolojide kullanılan 3 boyutlu sensörler projektörün doğru alana yönlendirilmesini sağlıyor ve telefon taşıma gereksinimini ortadan kaldırarak ellere özgürlük tanıyor. Bir aygıtı kavramak yerine elimizde açılan görsel pencere ile mesajları okuyabileceğimiz sistem, dilersek yere de görüntü verebilecek.


0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More