17 Mart 2014 Pazartesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı-Teknogirişim Sermayesi Desteği


Öğrencilere teknolojik ürün fikirlerini gerçekleştirmeleri ve pazara sunmalarını sağlamak amacıyla 100 bin lira hibe desteği verilecek.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Teknogirişim Sermaye Desteği Programı’, ülkenin ekonomik geleceğini gençlere emanet etme projesi olarak dikkat çekiyor. Genç girişimcilerin teknolojik ürün fikirlerini gerçekleştirmeleri ve pazara sunmalarını sağlamak üzere ‘cansuyu’ niteliği taşıyan programla gençlere karşılıksız ve teminatsız olarak destek veriliyor. Söz konusu destek programından üniversitelerin sosyal bilimler hariç teknik bölümlerin son sınıfında okuyan, master, doktora yapan veya  mezuniyetleri üzerinden 5 yıl geçmemiş gençler yararlanabilecek.
Katılımcılar bakanlığın Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden online olarak  proje fikirlerini göndermeleri yeterli olacak. İş fikirleri, bakanlığa sunulmuş projeler alanlarında uzman öğretim üyelerinden oluşan panellerde değerlendiriliyor. Proje sahiplerine bu panellerde sunuş yaparak interaktif bir değerlendirme ortamı sunuluyor. Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında projesi kabul edilen her gence 100 bin lira hibe verilecek.
Yaklaşık bin 700 müracaat
Program ile gençlerin teknoloji üretmesinde onlara yardımcı olunması, cesaretlendirilmesi ve özgüven kazandırılması amaçlanıyor. Söz konusu destek programıyla ilgili 2008 yılından bu yana 1034 gence sermaye desteği verildi.
2014 yılı çalışmaları da tamamlandı. Programa yaklaşık bin 700 müracaat olmuştu, bunlardan 284’üne Teknogirişim Sermaye Desteği olarak 100'er bin lira verilecek. Bugün itibarıyla bakanlığın internet sitesine giren gençler, kendi isimlerini TC kimlik numaralarıyla girecekler ve görecekler.
İşini geliştirmek isteyene 550 bin liraya kadar destek
Desteklenen 284 gencin 15 gün içerisinde şirket kurması isteniyor. Şirket kurduktan sonra bakanlığa müracaatlarını yapacaklar ve bakanlık avans olarak 50 bin lira nakit verecek. 6 aylık bir izleme sürecinden sonra proje başarılı yürürse, ikinci 50 bin liralık dilim de altıncı ayın sonunda verilecek ve bir yıl içinde gençlere 100 bin lira destek sağlanacak.
Yalnız bu, burada da kalmayacak. Bundan sonra işini daha da geliştirmek, büyütmek isteyen gençler de TÜBİTAK'ın 1512 kodlu Girişim Sermaye Programı'na alınacak. Orada da 550 bin liraya kadar yüzde 75'i hibe olmak kaydıyla destek verilecek.
Her yıl teknogirişim desteği alan gençlerden 10'u Amerika'daki Silikon Vadisi'ne gönderiliyor. Girişimciler projelerini burada uluslararası yatırımcılara tanıtıyor ve orada ortak yatırımcı bulmaya çalışıyor.
En fazla başvuru ODTÜ'den
Desteklenen projelerin 108'ini elektronik, bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon alanındakiler oluşturuyor. Endüstriyel üretim, malzeme ve taşıma teknolojileri alanında 54, enerji ve biyolojik bilimler alanlarında da 30'ar proje destek almaya hak kazandı. En az destek 2 projeyle sosyal ve ekonomik konular alanında verildi.
Programa en fazla başvuru ise 159 adetle Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden yapıldı. 73 farklı üniversite ile 31 farklı şehirden iş fikri desteklendi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More