30 Mart 2014 Pazar

Google Play Store Developer Hesabı Oluşturma

Google, yaklaşık iki yıl önce android cihazlar için oluşturulan Android Market'in adını Google Play Store olarak değiştirdi ve uygulamaları markete koyma yönünde yeni değişiklikler getirdi.


Diğer ülkelere göre markete uygulama ekleme yüzdemiz her ne kadar düşük olsa da bu oran son zamanlarda hızla artmakta. Gerek programlamaya yönelik eğitim alan öğrenciler gerekse uygulama ve oyun geliştirmeyi hobi olarak yapan kişiler sayesinde ileride Türkiye'nin de bu market de hatırı sayılır bir paya sahip olacak gibi gözüküyor.
Developer hesap oluşturmayı anlatmaya başlamadan son bir şey daha söylemek istiyorum. Maalesef bu hizmet diğer firmalara ait developer hizmeti gibi burada da ek bir ücret taleb ediliyor, yinede App Store de 100$ iken bu ücret, Google Play Store de 25$, Windows Store de ise sadece 37 TL talep ediliyor. Neyse lafı fazla uzatmadan asıl konuya geçelim.

1. ADIM

Öncelikle Google Play | Developer Consolebağlantısına tıklayınız ve daha önceden oluşturduğunuz bir Gmail hesabınız ile giriş yapınız. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa, Gmail hesabı oluşturun ve bu üyelik ile Developer Console hesabına giriş yapınız. 


2. ADIM
Developer Console, Gmail hesabı ile giriş yaptıktan sonra açılan sayfada, Gmail hesabınıza ait bilgiler ve Google Play Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi çıkacaktır devam edebilmeniz için bu sözleşmeyi kabul etmeniz gerekmektedir.3. ADIM
Sözleşmeyi kabul ettiğiniz takdirde ödeme işlemi için, Google sizde Google Wallet yani Google Cüzdan hesabı oluşturmanızı isteyecek. Bu kısım da ise sizden ev adresiniz, fatura kesim adresi ve Developer hizmeti için tahsil edilecek olan kredi kartına ait bilgiler isteniyor.4. ADIM
Eğer sorunsuz bir şekilde, Google Wallet hesabını oluşturmayı başardıysanız artık Developer hizmetini satın almanızda için önünüzde hiçbir engel bulunmamaktadır. Simdi ise tek yapmanız gereken, satın alma işlemini onaylamanız.

5. ADIM
Satın alma işlemini onayladıktan sonra karşınıza bir fatura dökümü gelecek. Eğer sizde alttaki gibi bir fatura dökümü görüyorsanız artık Google Play Store Developer hesabına sahipsiniz demektir. 

Developer Console, sayfasına geri dönerek diğer kalan kişisel bilgileriniz tamamlayıp android için geliştirmiş olduğunuz uygulama ve oyunları markete yükleyebilir ve yayınlayabilir siniz. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Şimdi den bütün uygulama ve oyun geliştirecek olan arkadaşlar kolay gelsin.

14 yorum:

not_yekta_ dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

aynısını gerçekleştirdim ama iptal etmek istiyom ve para iadesini nasıl yapacam

Unknown dedi ki...

Satarsan be alırım mkoc426@gmail.com

Uğurhan Uslu dedi ki...

Satın almak isteyenler skype: ugurhanuslu adresini eklesinler

Unknown dedi ki...

Bunu ücretsiz yapmanın bir yolu yok mu ? Bilen varsa lürfen söylesin .

Adsız dedi ki...

kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.

Bülent AYTAÇ dedi ki...

Anlatım içinn teşekkürler, çok faydalı oldu.
Birde uygulama ekleme ile ilgili ipuçlarını anlatın lütfen.

UFUK AKGÜN dedi ki...

İstedigimiz kadar uygulama veya oyun yükleyebiliriz degil mi tek seferlik deildir herhalde

_hacker_qf dedi ki...

Bunu Para Vermeden Yapamazmıyız ?

Unknown dedi ki...

Ben m kod satın aldım bunu oyunda kullanmak için 25 dolar verip developer sahibi mi olmam gerekiyor illa.önceden böyle bir şey yoktu ya ben sadece oyun için satın aldığım kodu kullanmak istiyorum ama olmuyor lütfen yardım edin

Unknown dedi ki...

Ben m kod satın aldım bunu oyunda kullanmak için 25 dolar verip developer sahibi mi olmam gerekiyor illa.önceden böyle bir şey yoktu ya ben sadece oyun için satın aldığım kodu kullanmak istiyorum ama olmuyor lütfen yardım edin

Enis Öztürk dedi ki...

25$ olarak geçen fiyat yıllık mı yoksa, sadece 1 kerelik mi ödeniyor.

Teknoloji haberleri dedi ki...

Hocam aynısını girdim ama banka onayı yanlış diyor ve 5 tl gitti banka hesabından

Editör dedi ki...

merhaba satın almak isteyenler için skype: 1climberr

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More