18 Şubat 2019 Pazartesi

İnternetin Tarihsel Gelişimi


İnternet’in tarihi,  1950’lerde bilişim teknolojilerinin gelişmeye hız vermesi ile başlamıştır. ARPANET, 1960‘ların başlarında ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ağ çalışmalarından birisidir. İnternet Protokolü’nü (IP) kullanan ilk ağ olan ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı), ABD Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı ARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi) tarafından geliştirilen dünyanın ilk paket dağıtımı ağı ve evrensel internetin öncüsüdür.

Bununla beraberinde farklı ağların daha büyük bir ağa bağlanmasını mümkün kılan ARPANET, internet konusunda gerçekleşecek gelişmelere öncülük etti. 1981 yılında Computer Science Network (CSNET)’in National Science Foundation (NSF) tarafından fonlanmasıyla ARPANET‘e olan erişim genişletildi. 1982’de TCP/IP, ARPANET’teki standart ağ protokolü olarak dünyaya tanıtıldı. 1980’lerin başında NSF tarafından çeşitli üniversitelerde ve kuruluşlarda bilgisayar merkezlerinin kurulması desteklendi. 1986 yılında NSFNET projesi ile bu kurulan merkezler birbirine bağlandı. Bu sürecin ardından ticari internet servis sağlayıcıları 1980’lerin sonlarında ortaya çıkmaya başlamıştır. 
İngiltere’den Tim Berners-Lee 1989’da World Wide Web (WWW) üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde zengileştirilmiş text dökümanlarını çalışan bir ağ sistemine entegre etme konusunda ilerleme kaydetmiştir. Bu gelişme modern internetin doğuşuna sebebiyet vermekteydi.
1990’ların ortalarından itibaren, e-posta, anlık mesajlaşmalar, VoIP, video görüşmeler, forumlar, bloglar, sosyal ağlarıyla ve tabiki online alışveriş siteleriyle gelen www, kültürümüzde ve toplumumuzda evrensel bir devrim oluşturmuştur.
Türkiye’de internet kullanımı ise ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ'den, Ankara-Washington arasına kurulan bir  kiralık hat ile gerçekleştirilmiştir. Bu bağlantı hızı 64 Kbps hızındaydı. İnternetin evlerde kullanılması ise servis sağlayıcılarının ortaya çıkması ve çeşitlenip sayılarının artması ile oldu. İnternetin ilk yıllarında, bireylerin ağa erişim için en fazla kullandığı yöntem çevirmeli bağlantı kullanımıydı. Sonrasında ADSL teknolojilerinin gelişmesiyle internet bağlantı hızları artmış olup teknolojiyle birlikte gelişme göstermiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More