5 Nisan 2015 Pazar

MVC (Model View Controller)

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda günümüzde çok kullanılan bir konu olan MVC (Model-View- Controller) hakkında bilgi vereceğim.

Öncellikle MVC bir yazılım dili değildir, yazılım mühendisliğinde kullanılan mimari bir desendir. Büyük çaplı projelerde kullanılan bu desen sayesinde proje farklı katmanlara ayrılarak hem geliştirilmesi hem de yönetimin kolaylaştırılması amaçlanmıştır.

MVC farklı projelerle entegre çalışabilmek için kullanılır. Grup çalışmalarında yardımcı olur. MVC’de belli bir kalıp vardır. Bu kalıbın dışına çıkılmaz. Bu yüzden yazılan kodlar herkesin anlayabileceği şekildedir. Bu da grup çalışmalarında yapılanları anlamak için kolaylık sağlar.
MVC model,view,controller yapılarından oluşur.

Model: Veri kaynağının bulunduğu bölümdür. Bu bölümde proje için kullanılacak veri türleri tanımlanır.  prosedürler ve işleyiş kurallar bu bölümde yer alır. 

View : Proje de kullanıcının gördüğü ve kullandığı ara yüzdür. Kullanıcının internet tarayıcısı üzerinden siteyi açtığında karşısına gelen sayfanın kodlamasıdır.

Controller: Proje içerisinde model ve view arasındaki iletişimi sağlar. Kullanıcıların talepleri controller sınıfı tarafından alınır ve istek yapılan sayfa için gerekli yerleri çalıştırır.

MCV kodların defalarca yazılmasını önler. Yazılan kodlar kontrollerden tamamen bağımsız olduğu için birden çok yerde aynı kod kullanılabilir. Farklı yazılım geliştiriciler farklı katmanlarda eş zamanlı olarak kodlama yapabilir. Mesela biri model katmanında çalışırken diğeri view ya da controller katmanında çalışabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More