17 Temmuz 2014 Perşembe

Üniversiteler ve Öğrenci Kulüpleriyle Olan Etkileşimimiz

Üniversite öğrencileri olarak YazılımHerYerde oluşumunu 2014 yılının başlarında yapılandırmaya başladık ve bunu Türkiye'de bulunan bilişime gönül vermiş bütün arkadaşlarla birlikte ileriye taşımayı istemekteyiz.
Yerelde değilde tüm ülkede yazılımı topluma benimsetmek ana amaçlarımızdan bir tanesidir ve ancak bu şekilde anlam kazanabiliriz. Dolasıyla üniversitelerdeki aktif arkadaşlarla beraber hareket edebilirsek gelecekteki Bilişim sektörü adına oldukça verimli işler yapmış olacağız.
Örnek vermek gerekirse Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği kendi web sitesinde bu oluşumu açıkça desteklediğini belirtmektedir. Üniversitelerdeki bilişim ve teknoloji alanında kurulmuş diğer bölümlerimizden de buna benzer destekleri bekliyoruz.

Üniversitelerdeki öğrenci toplulukları, öğrencilerin belli bir amaç için yapılandıkları oluşumlardır. Bilişim sektörü ile ilgili toplulukların "YazılımHerYerde" platformunu desteklemeleri o topluluklar adına ayrıca yararlı bir iş olacaktır.
Öğrenci toplulukları yazılım sektörüne bizlerle beraber nasıl destek verebilirler?

  • Öğrenci Kulüpleri çevrelerindeki liselere(özellikle teknik ve meslek liseler) yazılımın önemi, yazılım kavramı, bilinçli internet kavramı ve güvenlik,sosyal medya vb. konularda gerçekleştirebilirler. Bu konularla ilgili gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde tecrübeler elde edindik ve ediyoruz. Nasıl seminer verilmesi gerektiği konusunda ilgili toplulukları bilgilendireceğiz. Liselere gerçekleştirdiğimiz etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.
  • Üniversite aynı şekilde yazılım ile ilgili etkinlikler gerçekleştireceğiz diye ayrıca belirtmeye gerek yok. Zaten kulüpler normalde de bu tarz etkinlikleri gerçekleştirdiklerini umuyoruz. Bizler verilecek seminerler,konferanslar konusunda iletişimde olduğumuz öğrenci kulüplerine referans olabiliriz.
  • Web sitemiz üzerinde çeşitli konulara hakkında oluşumumuza yazar olmak istediğinizi belirten bir başvuru metniyle başvurularak sitemiz üzerinden yazılım hakkında yazılar yayınlayabilirsiniz. Sektördeki başarılı kişilerle röportaj gerçekleştirilip sitede yayınlanabilir.
  • Kulüplerin genel olarak web siteleri vardır. Bu web sitelerinde "YazılımHerYerde Oluşumunu Destekliyoruz!" görselini(yandaki gibi) sitelerine eklemeleri ve sitemize bağlantı vermeleri, yazılımheryerde adına oldukça verimli olacaktır.
  • Online ücretsiz eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlere topluluklardaki üyeler katılabilir. Hatta deneyimli kişiler, eğitmen olarak çeşitli konularda eğitim verebilirler.
  • Çevremizde bulunan çeşitli sektörlerle iletişime geçilebilir(Sağlık,Turizm,Sanayi,Medya,Tarım...). Sonuçta yazılım her yerde kullanılıyor ve kullanılmalı. Bu sektörlerde kullanılan yazılımlar araştırılarak sitemizde paylaşılabilir ve bu şekilde bilgilendirme yoluna gidilebilir. İlgili firmalara gönüllü bir şekilde liselere olduğu gibi mini seminerler verilebilir.
  • Yazılımla ilgili videolar oluşturulabilir. Mesela sokak röportajları yapılabilir. Yazılımla ilgili ilgi çekici mizahi yönlü görseller hazırlanabilir. Bunları sosyal medya organlarımızda yayınlayarak yazılıma farklı bakış açıları getirilebilir.
  • Öğrenci kulüpleriyle, içlerinden seçecekleri temsilciler vasıtasıyla iletişimimizi sürdüreceğiz. Kulüpler kendi içlerinde Yazılım ekibi oluşturabilirlerse oldukça verimli olacaktır.
  • Türkiye'nin birçok noktasındaki öğrenci kulüplerini bir araya getirerek, öğrenci kulüplerinin ve üyelerinin birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri, aktif kişilerin olduğu bir ortam oluşmuş olmaktadır.
Bizlerle iletişime geçmek için iletisim@yazilimheryerde.com mail adresini kullanabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More