16 Temmuz 2014 Çarşamba

2014'ün En Değerli Markaları


Millward Brown her sene açıkladığı yılın en değerli 100 global marka listesi belirlendi. Listenin ilk 4 sırasında teknoloji şirketleri yer alırken ilk 100′de; geçen seneye göre en çok yükselen firmalar %97 büyüme oranıyla Çin teknoloji şirketi Tencent ve %64 büyüme oranıyla Facebook oldu.
Bu teknoloji şirketlerinde yazılım en önemli departmanlardan biri konumunda...

1) Google


Geçtiğimiz yıla göre yüzde 40’lık bir büyüme gerçekleştiren dünyanın en büyük arama motoru ve en büyük mobil market sahibi şirket liderliği Apple’dan devralıp birincilik koltuğuna oturan şirket oldu.
Özellikle Google Play Store'a her dakika eklenen yüzlerce yeni uygulama ve kullanıcıların mobil alanlara bu kadar yönelmesi Google şirketinin ilk sıraya taşınmasında çok büyük rol oynadığı söylenebilir.2) Apple

Geçtiğimiz yılın dünya devi bu yıl veriminde biraz düşüşler yaşayıp 2.sıraya geriledi ama bunda Google şirketinin mobil alanda çok büyümesinin payı büyük


3) IBM

Marka değerinde yüzde 4 gibi küçük bir düşüş yaşasa da yerini kimseye kaptırmayan şirket geçen yıl ki konumunda sabit kaldı.

4) Microsoft 

İlk dört sıra yine teknoloji ve yazılım şirketlerinin oldu. Bilgisayarın babası olarak adlandırılan Bill Gates’in şirketi geçtiğimiz yıl 7.sıradaydı, bu yıl yüzde 29’luk bir büyüme ile 4.sıraya yerleşti.

5) McDonald's

Dünyanın en büyük fast food şirketi bu yıl diğer firmaların hızına yetişmedi ve 4.sırada olan konumunu Microsoft firmasının hızla büyümesiyle McDonald’s şirketi 2014 yılının ilk 6 ayının sonunda 5.sırada yer aldı.

6) CocaCola

Alkolsüz içecekler üreten firma bu alanda dünyanın en değerli ilk 10 markasından birisi. Geçtiğimiz sene 5.sırada olan şirket Microsoft’un hızla üst sıralara çıkması ile bir basamak aşağı inen firma bu yılın ilk yarısını 6.sırada tamamladı.

7) Visa

Kullanıcılarının artması ile geçen yılı dokuzuncu sırada kapatan Kredi Kartı şirketi Visa bu yıl 7.sırayı aldı.

8) At&t

Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi geçen yıl 6.sırada olan şirket bu yıl kendi içinde yüzde 3 gibi bir büyüme gerçekleştirmiş olmasına rağmen rakiplerinin daha fazla büyüme göstermesi kendisini 2 sıra geriye atarak 8.sırada ki yerin sahibi oldu

9) Marlboro

Geçtiğimiz yılı 8.sırada kapatan tütün şirketi bu yıl kendi içinde yüzde 3’lük bir düşüş yaşayınca 9.sıraya geriledi.

10) Amazon

Geçtiğimiz yılı 14.sırada bitiren perakende satış firması bu yıl ilk 10 arasında yer almayı başardı.


0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More