28 Mayıs 2014 Çarşamba

Geçmişten Günümüze Kaos Oluşturan 15 Yazılım Hatası

1. 1979 – Üçüncü Dünya Savaşı’nın Kıyısından Dönmek: Amerika savunma sistemleri büyük bir Sovyet füzesi atıldığını tespit ederek alarma geçer ve hemen bir misilleme saldırısı için hazırlıklara başlar. Ancak uydulardan gelen verilerle anlaşılır ki, durum bir teknisyenin yanlışkla çalıştırdığı simülasyondan kaynaklanan bir hatalı uyarıdır.

2. 2012 – Bir program güncellemesi sonrası kaybedilen milyonlarca dolar: Knight Capital Group isimli bir finans firması, sistemlerine yeni bir program kuruyor ve çalıştırıyor. Ancak sistem bir anda milyonlarca hatalı ticari işleme neden oluyor ve zaten batmanın eşiğindeki firma yaklaşık 30 dakika içerisinde 440 milyon dolar kaybediyor.

3. 1985 / 1987 – Kanser hastalarına %100 fazla dozda radyasyon: Radyasyon ile kanser tedavisinde kullanılan Therac – 25 isimli tıbbi bir cihazın programlamasında yapılmış bir hata nedeniyle, cihaz hastalarına normalin 100 katı radyasy
on vermiş ve 6 kişinin ölümüne neden olmuş.

4. 2002 – 8,500 Hasta yanlışlıkla ölü ilan edildi: St. Mary’s Mercy hastanesi bilgisayarındaki bir kodlama hatası nedeniyle hastanede yatan 8,500 hasta yanlışlıkla ölü olarak ilan edildi. Sistem hastaların ağzından “ben öldüm” faturaları gönderirken, bir yandan da Sosyal Güvenlik Ofisi ve sigorta şirketlerine de haber vermeyi ihmal etmemiş tabi ki.

5. 2005 – World of Warcraft’da salgın hastalık: Oyun geliştiricileri, “Corrupted Blood” isimli bir hastalık yayınladılar. Ancak hastalık bir anda oyuncular arasında beklenmedik bir hızla yayıldı ve oyundaki sanal kasabalar binlerce cansız bedenle doldu.

6. 1992 – Pepsi Yalnışlıkla 800.000 Filipinli’yi Milyoner Yaptı: Pepsi’nin bir bilgisayar hatası nedeniyle 394 no’lu kapağı kazanan ilan etmesiyle birlikte bir anda 800.000 Filipinli milyoner oluverdi. Ancak olayın ardından Pepsi’nin bu olayın bir hata olduğunu ve ödeme yapılmayacağını açıklaması, arkasından bir isyan başlattı.

7. 2012 – 1,200 Kişi yanlışlıkla jüri görevine davet edildi: Amerika Kaliforniya’da bir mahkeme bilgisayarı yanlışlıkla 1,200 kişiyi birden jüri görevine davet etti. Durumun esas vehameti ise sabah saat 8′den itibaren tüm eyaletler arası yollar kilitlendiğine ortaya çıktı.

8. 2009 – Google’daki tüm bağlantıların Malware haline gelmesi: Bir Google çalışanının yanlışlıkla “backslash” tuşuna basmasıyla birlikte Google’dan erişilen tüm adresler Malware olarak görünmeye başladı. Dolayısıyla Google kullanan hemen hiç kimse, yaklaşık 1 saat boyunca Google üzerinden hiç bir siteye erişemedi ve bu da yaklaşık 2 – 3 Milyon $ reklam kaybına yol açtı
.

9. 2011 – Honda kod hatası nedeniyle 2.5 milyon aracını geri çağırdı: Hatalı yazılan bir kod nedeniyle Honda, 2011 yılında 2.5 milyon aracını geri çağırmak zorunda kalmıştır. Bu küçük hatalı kod, hava yastıklarının aşırı basınçlı olmasına, yanlış vites seçimi gibi ölümcül hatalara neden olmaktaydı.


10. 1962 - ABD’de Venüs gezegenini keşfetmesi için üretilen Marier 1 isimli uzay aracının yörüngesinin dışına çıkması olmuştur. 22 Temmuz 1962 sabahı uzaya fırlatılan araç 4 dakika sonra belirlenen yörüngenin dışına çıkar ve herhangi bir yere zarar vermemesi için imha edilir. Yapılan araştırmalar, FORTRAN dilinde yazılan programda aynı eşitlikte kullanılan yanlış bir karakterin buna yol açtığı ortaya çıkar. Buda yazılımın ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar hassas olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

11. 1982 — Sovyet Gaz Hattı: Söylentiye göre, CIA’e bağlı çalışan operatörler Sibirya gaz hattını kontrol etmek üzere satın alınan Kanada bilgisayar sistemine bir böcek yerleştirdiler. Sovyetler Birliği’nin bu sistemi hassas ABD teknolojisini gizlice satın alma ya da çalma çabalarının bir parçası olarak aldığı iddia ediliyorduı. Yine söylentiye göre, CIA, programı keşfetti ve onun geri tepmesini sağlamaya karar verdi. Bunun için Sovyet incelemesinden geçecek, ama sonunda işletme anında başarısız kalacak bir ekipmanı araç olarak kullandı. Böylece gezegenin tarihinde en büyük nükleeer olmayan patlama meydana geldi.

12. 1988 — Berkeley Unix Sisteminde Tampon Bellek Taşması: Adına Morris Worm denen ilk İnternet solucanı bir tampon bellek yetersizliği sorunundan yararlanıp, bir günden az bir zaman içinde, 2000-6000 arası bilgisayara bulaştı. Bu konuyla ilgili kod gets() olarak ifade edilen bir standart girdi-çıktı kütüphanesi fonksiyonuydu. Bu fonksiyon ağ üzerinde bir metin satırı okur. Maalesef gets() fonksiyonunun girdiyi sınırlamayla ilgili bir kontrolü yoktur ve çok büyük bir girdi solucanın bağlanabildiği makinayı kontrolüne almasını sağlayabilir. Programcılar çalışan koddaki gets() fonksiyonunu kullanım dışı bıraktılar; ama onu C programlama dilinin standart girdi-çıktı kütüphanesinden çıkarmayı kabul etmediler.

13. 1988-1996 — Kerberos Rasgele Sayı Üreticisi Kazası: Kerberos güvenlik sisteminin yazarları, programın rasgele sayı üreticisini uygun bir parametreyle beslemeyi ihmal edince, yetkilendirme için Kerberos’a dayanan bir bilgisayara izinsiz giriş yapmak mümkün hale geldi.

14. 1993 — Intel Pentium İşlemcide Sorun: Bir silikon hatası Intel Pentium bilgisayar yongasının belli bir büyüklük aralığındaki ondalıklı sayıları bölerken hata yapmasına yol açıyordu. Örneğin 4195835.0 / 3145727.0 sonucu 1.33382 yerine 1.33374 olyordu. Bu yüzde 0.006 lık bir hataydı. Bu görünmez hata az sayıda kullanıcıyı etkiledi, ama halkla ilişkiler kâbusu yarattı. Piyasaya sürülmüş 3- 5 milyon arası yonga vardı. Başlangıçta Intel daha hassas hesaplamalara ihtiyacı olduğunu kanıtlayanlar için yonga değişişkliği yapmayı önerdi; ama sonunda teslim oldu, şikâyet eden herkesin yongasını değiştirmeyi kabul etti. Sonunda bu görünmez hata Intel’e 475 milyon dolara maloldu.

15. 1995/1996 — Bilgisayar Ağı Kontrol Komutlarında Sorun: İnternet Bağlantı Noktası numaraları (IP) ile ilgili bir koddaki hata, doğru yazılmamış bir “Ping” komutunun İnternet üzerinde herhangi bir yerden gönderilmesi sonucunda, çeşitli işletim sistemlerindeki bilgisayarların çökmesine yol açıyordu. En çok etkilenenler Windows kullanan bilgisayarlardı. Bu bilgisayarlar iletişimde Ping paketi aldıklarında kilitleniyor ve “mavi ölüm ekranını” getiriyorlardı. Sorun birçok Macintosh ve Unix sistemini de etkiledi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More