12 Mart 2014 Çarşamba

Yeni Çağın Para Birimi Bitcoin Hakkında

Bitcoin Nedir ?

Geçtiğimiz yıl büyük bir çıkış yakalayan bitcoin sanal bir para birimidir.Bilgisayar bilimlerinde kullanılan “Bit” kelimesi ile bozuk para anlamına gelen “coin” kelimesinin birleşimidir. Hiçbir otoriteye ve devlete bağlı olmayan ve yalnızca kişiler arası takasla elde edilen bitcoin ilk çıktığı sıralarda bilgisayarın çözmesini istediği 16 bitlik bir şifre karşılığında verilmeye başlandı bu 16 bitlik şifreyi çözen kullanıcıların hesabına 21 bitcoin aktarıldı. Şimdilerde ise banka hesapları ile bitcoin alımına başlandı. Dünyanın birçok ülkesinde internet siteleri bitcoin üzerinden satış yapmaya başladı bile ancak yine aynı ölçüde birçok ülkede kullanımı yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise tamamen dijital para birimi olması ve hiçbir otoriteye bağlı olmadığından izinin asla takip edilememesi olmuştur. Bitcoin diğer para birimleri gibi sınırsız olmaması ve bildirilen bilgilere göre 2104 yılına kadar yalnızca 21 milyon bitconin satılacak olması diğer dövizlerden daha fazla öneme sahip olmuştur. Şuanda 1 Bitcoin’in değeri yaklaşık olarak 1413,13 TL (Kaynak : Yandex.com.tr).

Bitcoin Kim Tarafından Bulundu ?
Bu sorunun cevabı bir türlü bulunamamıştır. Aslında birçok ismin adı geçmesine rağmen bir isim diğerlerinden daha fazla ön plana çıkmıştır. “Satoshi Nakamoto” bunun gerçek bir isim mi yoksa bir takma isim mi olduğu hala gizliliğini korumaktadır. Geçtiğimiz aylarda Newsweek adlı haber ajansı “Satoshi Nakamoto” isminin gerçek olmadığını ve takma bir isim olduğunu öne sürmüş ve buna ek olarak Japonya’da bulunan 64 yaşında bir fizikçi olan Dorian Nakamoto’nun bitcoinin mucidi olduğunu ileri sürmüştür. Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmadığını bitcoin ismini bile duymadığını söyleyen Dorian Nakamoto insanlara kendisinin mucit olmadığının anlaşılması  P2P Foundation‘ın Ning sayfası üzerinden gerçek Satoshi Nakamoto nun bir bildiri yayınlamasına kadar sürmüştür. 
Yayınlanan iletide Satoshi Nakamoto kendisinin “Dorian Nakamoto” olmadığını ve bitcoin işlerini başkalarına devrettiğini bildirmiştir.

Dorian Nakamoto Röportajı : 
Bitcoin’in Sunduğu Avantajlar ve Dezavantajlar
Yukarıdada belirtildiği gibi bitcoin hiçbir merkez bankasına ülkeye veya firmaya bağlı değil tamamen açık kaynak kodlu geliştirilmiştir. Açık kaynak kod demekten kasıt herkes tarafından geliştirilebileceğidir. Bununla beraber bitcoin benzeri sanal para birimleri giderek artmaktadır. Bitcoinin bize sunduğu avantajlara bakacak olursak tamamen size ait bir para herhangi bir ülkenin ekonomisine değil yalnızca bitcoin kullanıcılarına ait bir para birimidir. Böylece kullanıcılar açısından büyük bir yatırım aracı haline gelmiştir yüksek döviz kuruna sahip olması ve değerinin hiç kaybolmayacak olması ayrı bir avantajdır. Tamamen kişiye bağımlı olduğu için kullanıcılar isterlerse kimliklerini açık etmeden ticaret yapabiliyorlar hal böyle olunca bitcoin birçok yasadışı olayda kullanılmakta ve devletler artık bunu yasaklamaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden bitcoin ile alışveriş hızla yaygınlaşmakta hatta New York’ta bitcoin’e ait bir ATM bile bulunmaktadır. Kullanıcılar bu ATM üzerinden bitcoin hesabından dolar çekebilmektedir.Ülkemizdeki durum ise biraz daha yavaş işlemektedir. Tam olarak hiçbir firma kesinlikle bitcoin ile satış yaptığını duyurmamıştır.

Sözü daha fazla uzatmadan sizlere bitcoinin şuanki kurlarından örnek vermek istiyorum :


1BİT = 1413,13 TL = 631,128 $ = 454,335 € 
(Yandex.com.tr üzerinden “1bit kaç TL” aramasıyla bu bilgilere ulaşabilirsiniz)

Bitcoin Hakkında bilgi ve haberler için
1 yorum:

Unknown dedi ki...

http://www.bitcoinmarketim.com sadece bitcoin ile alışveriş yapılan ilk Türk sitesi üstelik kargo ücretsiz

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More