15 Mart 2014 Cumartesi

Akıllı Yaya Geçiş Sistemi

Gün geçmiyor ki hayatımızda yazılımın girmediği bir alan kalmasın. Her alanda yaşantımızı kolaylaştıran teknolojiler, bu kez scoot adıyla ulaşımda yaya güvenliğini sağlamak için karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu scoot teknolojisi? Trafiğin çok yoğun olduğu yerlerde, kalabalık yayaların karşıdan karşıya geçişini kolaylaştıracak akıllı yaya geçiş sistemidir. Sistemin işleyişi ise şu şekildedir:
Sistem video kamerayla karşıdan karşıya geçecek olan yaya grubunun sayısını belirliyor. Yaya grubunda sayı artınca sistem bunu algılıyor ve onları yol kenarında bekletmeden, grubun yoğunluğuyla doğru orantılı olacak şekilde yeşil ışık yakıyor. Yaya sayısı fazla ise yeşil ışık uzun süre yanıyor ve yaya geçişi tamamlandığında araçları bekletmeden, araçlar için yeşil ışık yanıyor.
İlk olarak Londra’da geliştirilip kullanılmaya başlanan bu teknolojinin, karşıdan karşıya geçişte; gerek araçlar, gerekse yayalar için zaman kaybını azaltacağından, kullanımı zamanla artacak gibi görünüyor.
Yaya güvenliğinin sağlanmasında ülkemizde kullanılacak olan benzer bir teknolojide ise yaya yolu ihlalinin tespit edilmesi ve önüne geçilmesi hedefleniyor. Kontrolsüz yaya geçitlerinde uygulanacak olan, yaya yolu ihlali tespit sisteminde, geçitlere yerleştirilen sensörler ile yaya geçidinin tamamı kontrol ediliyor. Yaya yürümeye başladığı andan itibaren, yaya geçidindeki aracın yol vermediği görülürse sistem o aracı otomatik olarak tespit edip, ihlal anı görüntülerini kaydediyor.

Geliştirilen teknolojilerle, yazılım  her yerde olduğu gibi trafikte de hayatımızı kolaylaştırmaya, güvenliğimizi sağlamaya devam ediyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More