27 Şubat 2014 Perşembe

Eczanelerde Yazılım


Ülkemizde son yıllarda sağlık sektöründe önemli gelişmeler yaşadık. 15 yıl kadar önce bir sandalye üzerinde çekip koparma usulüyle bademcik ameliyatı olduğumu hatırlıyorum da... Şimdi çok iyiyiz :)

Bir yazılımcının gözünden sağlık sektörüne bir bakış yapmıştık şu yazımızda :
YAZILIMCININ GÖZÜNDEN : SAĞLIK SEKTÖRÜ

Şimdi ise eczanelerde kullanılan Sosyal Güvenlik Kurumu'muz tarafından eczacılara ve dolayısıyla bizlere hizmet veren bir yazılımı inceleyeceğiz.

medeczane.sgk.gov.tr adresinden erişilen sistemimizin adı Medula Eczane. Eczacılar tarafından kullanılan bu yazılımda hastanelerden, aile sağlığı merkezlerinden aldığımız reçetelerimiz aşağıda görmüş olduğunuz sayfada işleniyordu.

Reçetenin yazıldığı kurum, yazan doktor, teşhisler, verilen ilacın karekoduna kadar pek çok bilgi sistemde tutuluyor. Tabi bu sistemler gün geçtikçe gelişiyor. Artık bu bilgilerinde kağıda yazılıp daha sonra elektronik ortama aktarılması dönemini bitiren bir yenilik var ; E-Reçete.

E-Reçete sadece kağıt masrafını ortadan kaldırmıyor, sahte ilaç satışı, (doktorların yazısından kaynaklanan :) ) hastaya yanlış ilaç verilmesi gibi bir çok probleme çözüm oluşturuyor.

Muayene sonrasında Medula'nın doktorlar için geliştirilen sisteminden doktorumuzun verdiği sanırım 6 haneli benzersiz bir kodu ezcanemize götürüyoruz ve bütün bilgilerimiz Medula üzerinde görülüyor.


0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More