24 Şubat 2014 Pazartesi

Artık 55 liraya akıllı telefon alınabilecek !

          Uzun süredir akıllı telefonlara yönelik yeni nesil Firefox mobil işletim sistemi üzerinde çalışan Mozilla firması nihayet kullanıcıları sevindirecek bir veriyor. Firefox OS mobil işletim sistemi için bugün çok önemli bir duyuruya imza atıldı.
          Mobil Dünya Kongresi'ne eş zamanlı olarak açıklamalarda bulunan Mozilla, 55 lira etiket fiyatı ile dünyanın en ucuz akıllı telefonunu hazırladığını duyurdu. Açıklamalara göre aslen 55 liralık telefon bir iskelet ve dileyen firmalar bu iskelet üzerine kendi markasını konumlandırarak sunabilecek.2.6-inç ile 3.5-inç arası ekran boyutuna sahip olacak telefonda, ekran çözünürlüğü ise 320 x 480 piksel olarak belirlenmiş. Yeni telefon için Mozilla'nın işlemci tercihi ise fabrikasız SoC tasarımcılarından Spreadtrum firması olmuş. 

Bu firmanın 1GHz saat hızında çalışan ARM Cortex-A5 tasarımlı SC6821 ve  SC7710 WCDMA işlemcilerinin kullanıldığı telefon, 1GB LPDDR1 bellek ve 2GB depolama ile gelecek. WiFi, Bluetooth ve FM Radyo özelliklerine sahip olan telefon çoklu ortam uygulamalarından oyunlara kadar pek çok farklı alanda uygulamalara da sahip olacak. Web ve HTML5 ekosisteminden gücünü alan telefonda ayrıca 2MP çözünürlüğünde arka kamera da unutulmamış. Telefonun Türkiye'de satışa çıkıp çıkmayacağı heniz açıklanmadı. 
0 yorum:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More